Tüm Ülkelere Gönderim+90 (542) 747 50 17+90 (216) 415 76 40

3D Modelleme

3D Modelleme Nedir?

Herhangi ürün üretimi, planlama, tasarım önizlemesi ve benzeri faaliyetlerde ilgili projenin 3D Modellemesi gerçekleşmektedir. 3D Modelleme hizmeti farklı biçimlerde nitelendirilmektedir. 3D Modelleme3D Tasarım, ürün çizimi, 3 boyutlu modelleme ve benzeri terimlerde de duyabilirsiniz. Kısacası ilgili projenin bilgisayar ortamında modelleyerek; canlandırılması ve önizleme aşamasını tamamlamak için kullanılır.

3D Modelleme hemen hemen tüm sektörlerde kullanılır. Farklı biçimlerde nitelendirilse de her projenin başlangıcında mutlaka önizleme olmak zorundadır. Bunun bir çok avantajı bulunmaktadır. Genel olarak vakit ve nakit tasarrufu sağlar.

3D Modelleme Avantajları

3D Modelleme hizmetinin en büyük avantajı; yapılacak olan projenin önizlemenin dijital ortamda görmek ve üzerine çalışmak maddi anlamda avantaj sağlayacaktır. Örnekle anlatacak olursak;

  • Bir manav reyonunun 3D Modellemesini gerçekleştirdikten sonra boyutu, biçimi, rengi ve diğer unsurları hakkında bilgi sahibi olmak için ürünü tekrar tekrar üretmek gerekir. Ürünün kullanımı, kullanılması gereken malzemeleri, rafları ve aklınıza gelebilecek tüm parçaları birleştirerek analizler yapılması gerekmektedir.
  • 3D Modelleme hizmetiyle ürünün tüm özellikleri net olarak belirlenmektedir. Üretim öncesinde çalışması yapılacak tüm ögelerde düzenlenir. Bu şekilde hem ürün üretilmeden önce problemli bölümler hakkında bilgi sahibi olmaktayız hemde üretim sonrasında ürünün genel görünümü hakkında da bilgi sahibi olmaktayız.

Bir projenin ilk başlangıç aşaması 3D Modelleme aşamasında karar kılınır. Eğer tasarımı tam manasıyla tamamladıysanız projenin %50’lik aşamasını tamamladığınız anlamına gelmektedir.

3D Modelleme Fiyatları

3D Modelleme fiyatlarını belirlemek için öncelikle proje hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. İş yükünün belirlenmesi ve projenin canlandırılması için hangi teknolojilerin kullanılacağı da yine sektörel olarak belirlenmektedir. Örneğin;

3D Modelleme

Metal kutu tasarımı ile Metal oyuncak kutu tasarımı arasında büyük fiyat farkı bulunur. Bir projede sadece kutunun tasarımı yer alırken diğer kutuda ise; hitap edilecek kitleye yönelik çalışma, çalışma prensibi, elektronik kısımlar, mekanik kısımlar, görsel estetik, kablolama, dış kasası ve kalitesi gibi bir çok detay bulunur. Ziyaretçilerin fiyat hakkında fikir sahibi olması için afaki rakamlar vermek sadece bilgi kirliliğine sebebiyet verecektir.

Üç Boyutlu Modelleme Aşamaları

Üç boyutlu modelleme hizmetinden yararlanmak için öncelikli olarak projenin bir taslağı olmalıdır.

  1. Nasıl bir proje ile başlangıç yapacaksınız,
  2. Bir ürün çizimi mi olacak, bir bina çizimi mi olacak?
  3. Proje içerisinde hangi argümanlara yer verilecek
  4. Proje üretim aşamasında az maliyetli bir tasarım nasıl oluşturulur

ve ekibimizle beraber benzer sorulara yanıt arayarak 3D Modelleme için tasarım aşamasına başlanır. Seri üretimde pahalı olmayacak fakat görünüm ve kullanım açısından da sınıfta kalmayacak modelleme yaptırarak aşamayı bitirebilirsiniz.